9. klass AJALUGU 17/18

90-100% hunne 5
75-89% hinne 4
50-74% hinne 3
20-49% hinne 2
1-19% hinne 1

Põhikooli lõpueksamite taustaküsitlused 2018

23.05.2018
  • Kordamine
18.05.2018
  • Kordamine
16.05.2018
  • Kordamine
11.05.2018
09.05.2018
04.05.2018
02.05.2018
20.04.2018
18.04.2018
13.04.2018
11.04.2018 
09.04.2018 
06.04.2018
04.04.2018 
03.04.2018 
26.03.2018 
  • Pearl Harbori tunnikontroll - lehed kindlasti kokku ja selle eest saab hinde. 
  • Selle tunniga peab ettekanne valmis saama: Läänemaailm
23.03.2018 
21.03.2018 
  • Koolitus
16.03.2018
14.03.2018 
  • Pearl Harbor
09.03.2018 
  • Pearl Harbor
07.03.2018 
  • Läänemaailm
  • Maailm pärast teist maailmasõda õ lk 10-13 
  • Tööleht
  • Rahvusvahelised suhted õ lk 14-17
23.02.2018 
  • EV 100
20.02.2018 
  • II MS
16.02.2018 
  • Maailm pärast teist maailmasõda õ lk 10-13 
  • Tööleht
  • Rahvusvahelised suhted õ lk 14-17
14.02.2018 
09.02.2018
07.02.2018 
02.02.2018
Õpitulemused
Õpilane:
  • teab, milline oli rahvusvaheline olukord Teise maailmasõja eel;
  • teab, millal algas ja lõppes Teine maailmasõda, toob esile Teise maailmasõja puhkemise põhjused, sõja tulemused ja tagajärjed;
  • kirjeldab ajalookaardile tuginedes Teise maailmasõja sõjategevuse kulgu;
  • selgitab MRP ja baaside lepingu tähtsust Eesti ajaloos;
  • iseloomustab Eesti Vabariigi iseseisvuse kaotamist;
  • teab, mis riigid tegutsesid koostöös Saksamaaga ning mis riikidest moodustus Hitleri-vastane koalitsioon;
  • seletab mõisteid MRP, holokaust, küüditamine, baaside leping, okupatsioon, ÜRO.
31.01.2018 
30.01.2018 
  • Kokkuvõte - tööleht. 
26.01.2018
24.01.2018 
  • Arutelu - video; vastused 
Mõtle ja vasta küsimustele vihikusse:
1. Miks igatsevad paljud inimesed segastel ja rasketel aegadel karmikäelist juhti? Too selle kohta näiteid ajaloost. 
2. Võrdle demokraatlike riikide ja diktatuuririikide majanduspoliitikat. Milles seisnevad peamised erinevused? 
19.01.2018
  • Pildistamine
16.01.2018

Vaata videot:






























  • Mõtle ja vasta küsimustele vihikusse:

    • 1. Miks igatsevad paljud inimesed segastel ja rasketel aegadel karmikäelist juhti? Too selle kohta näiteid ajaloost. 
    • 2. Võrdle demokraatlike riikide ja diktatuuririikide majanduspoliitikat. Milles seisnevad peamised erinevused?
    12.01.2018
    09.01.2018
    22.12.2017
    • Kontsert
    19.12.2017
    15.12.2017 
    • ERM
    12.12.2017
    • Ettevõtlus
    08.12.2017
    • Näidendiproov. 
    05.12.2017
    01.12.2017
    • Maailm kahe maailmasõja vahel - vaata slaide abiks
    • Kirjuta arutlus teemal “ Miks ühtedes riikides kehtestati diktatuur, teistes aga säilis demokraatia?”. Toetu järgmistele kavapunktidele.
      1. Seleta mõisted”diktatuur” ja “demokraatia”.
      2. Miks kehtestati fašistlik diktatuur Itaalias?
      3. Kuidas kujunes totalitaarne süsteem Nõukogude Liidus?
      4. Mis põhjustas natsliku diktatuuri kehtestamise Saksamaal?
      5. Miks Suurbritannias ja Prantsusmaal säilis demokraatia?
      6. Kuidas hindad käsitletud riikide poliitilist arengut?
    28.11.2017
    • Nädendi lugemine.
    • Maailm kahe maailmasõja vahel - vaata slaide abiks
    • Kirjuta arutlus teemal “ Miks ühtedes riikides kehtestati diktatuur, teistes aga säilis demokraatia?”. Toetu järgmistele kavapunktidele.
      1. Seleta mõisted”diktatuur” ja “demokraatia”.
      2. Miks kehtestati fašistlik diktatuur Itaalias?
      3. Kuidas kujunes totalitaarne süsteem Nõukogude Liidus?
      4. Mis põhjustas natsliku diktatuuri kehtestamise Saksamaal?
      5. Miks Suurbritannias ja Prantsusmaal säilis demokraatia?
      6. Kuidas hindad käsitletud riikide poliitilist arengut?
    24.11.2017 
    21.11.2017
    20.11.2017
    17.11.2017
    • Kooli sünnipäev.
    10.11.2017 - õpetaja ära. 
    07.11.2017
    03.11.2017 
    • Rakvere linnuses - keskaegne eluolu.
    02.11.2017
    31.10.2017
    20.10.2017
    17.10.2017
    • Jääaja Keskus
    13.10.2017
    • Inspiratsioonipäev Rakveres
    06.10.2017
    03.10.2017
    • Ettekannete lõpetamine 
    • Rahvusvahelised suhted 1920. aastatel. 
      1. Rahupüüdlused - patsifism; Briand-Kelloggi pakt (allikad 1, 2, 3 Õ lk 18)
      2. Reparatsioonide küsimus - Ruhri kriis (osalejad, põhjused, tulemus; allikas 5 õ lk 19); Dawesi plaan; Locarno konverents
      3. Tüliküsimused ja Rahvasteliit - Vilniuse kriis (Eesti suhted Poola ja Leeduga?) 
      4. Vene küsimus - Komintern (allikas 9 õ lk 20); maailmarevolutsioon
    • Rühmad
    • Tööleht
    • Kordamine
    29.09.2017
    1. Rahupüüdlused - patsifism; Briand-Kelloggi pakt (allikad 1, 2, 3 Õ lk 18)
    2. Reparatsioonide küsimus - Ruhri kriis (osalejad, põhjused, tulemus; allikas 5 õ lk 19); Dawesi plaan; Locarno konverents
    3. Tüliküsimused ja Rahvasteliit - Vilniuse kriis (Eesti suhted Poola ja Leeduga?) 
    4. Vene küsimus - Komintern (allikas 9 õ lk 20); maailmarevolutsioon
    26.09.2017
    1. Rahupüüdlused - patsifism; Briand-Kelloggi pakt (allikad 1, 2, 3 Õ lk 18)
    2. Reparatsioonide küsimus - Ruhri kriis (osalejad, põhjused, tulemus; allikas 5 õ lk 19); Dawesi plaan; Locarno konverents
    3. Tüliküsimused ja Rahvasteliit - Vilniuse kriis (Eesti suhted Poola ja Leeduga?) 
    4. Vene küsimus - Komintern (allikas 9 õ lk 20); maailmarevolutsioon
    22.09.2017
    • Õp päevaks harjutamine
    19.09.2017
      1. Rahupüüdlused - patsifism; Briand-Kelloggi pakt (allikad 1, 2, 3 Õ lk 18)
      2. Reparatsioonide küsimus - Ruhri kriis (osalejad, põhjused, tulemus; allikas 5 õ lk 19); Dawesi plaan; Locarno konverents
      3. Tüliküsimused ja Rahvasteliit - Vilniuse kriis (Eesti suhted Poola ja Leeduga?) 
      4. Vene küsimus - Komintern (allikas 9 õ lk 20); maailmarevolutsioon
    15.09.2017 
    12.09.2017
    08.09.2017
    1. Lähiajalugu
    2. I Maailmasõda - kokkuvõte.
    3. I Maailmasõda (videoloeng) - käsitletakse I maailmasõda, selle põhjuseid, sõja puhkemist, sõja käiku, sõja lõppu ja sõja tagajärge.
    4. Ajalookaardid - töö atlasega (paaris).

    Teemad ja õpitulemsed:
    I Maailm kahe maailmasõja vahel 1918–1939
    Õpitulemused
    Õpilane:
    1. näitab kaardil Esimese maailmasõja järel toimunud muutusi;
    2. iseloomustab ning võrdleb demokraatlikku ja diktatuurset ühiskonda;
    3. kirjeldab ning võrdleb Eesti Vabariigi arengut demokraatliku parlamentarismi aastail ja vaikival ajastul;
    4. kirjeldab kultuuri arengut ja eluolu Eesti Vabariigis ning maailmas, nimetab uusi kultuurinähtusi ja tähtsamaid kultuurisaavutusi;
    5. seletab ja kasutab kontekstis mõisteid demokraatiadiktatuurautoritarismtotalitarismfašismkommunismnatsionaalsotsialismrepressioonRahvaste LiitVersailles’ süsteemvaikiv ajastuparlamentarismTartu rahu;
    6. teab, kes olid Jossif Stalin, Benito Mussolini, Adolf Hitler, Franklin Delano Roosevelt, Konstantin Päts ja Jaan Tõnisson.

    II Teine maailmasõda 1939–1945
    Õpitulemused
    Õpilane:
    1. teab, milline oli rahvusvaheline olukord Teise maailmasõja eel;
    2. teab, millal algas ja lõppes Teine maailmasõda, toob esile Teise maailmasõja puhkemise põhjused, sõja tulemused ja tagajärjed;
    3. kirjeldab ajalookaardile tuginedes Teise maailmasõja sõjategevuse kulgu;
    4. selgitab MRP ja baaside lepingu tähtsust Eesti ajaloos;
    5. iseloomustab Eesti Vabariigi iseseisvuse kaotamist;
    6. teab, mis riigid tegutsesid koostöös Saksamaaga ning mis riikidest moodustus Hitleri-vastane koalitsioon;
    7. seletab mõisteid MRPholokaustküüditaminebaaside lepingokupatsioonÜRO.

    III Maailm pärast Teist maailmasõda 1945–2000
    Õpitulemused
    Õpilane:
    1. teab külma sõja põhijooni ning toob esile selle avaldumist ja vorme, näitab kaardil tähtsamaid külma sõja aegseid kriisikoldeid;
    2. teab ja näitab muutusi maailma poliitilisel kaardil 1990. aastail;
    3) kirjeldab tööstusriikide arengut USA ja Saksamaa Liitvabariigi näitel;
    4) kirjeldab kommunistlikku ühiskonda NSV Liidu näitel ning Eesti arengut NSV Liidu koosseisus;
    5) toob esile kommunistliku süsteemi kokkuvarisemise põhjused ja tagajärjed;
    6) kirjeldab Eesti iseseisvuse taastamist ja Eesti Vabariigi arengut;
    7) iseloomustab kultuuri ja eluolu muutumist 20. sajandi vältel;
    8) seletab ja kasutab kontekstis mõisteid perestroika, glasnost, külm sõda, kriisikolle, kollektiviseerimine, industrialiseerimine, metsavennad, plaanimajandus, massirepressioon, Atlandi Harta, Euroopa Liit, NATO, Balti kett, laulev revolutsioon;
    9) teab, kes olid Mihhail Gorbatšov, Boris Jeltsin, Arnold Rüütel, Lennart Meri, Edgar Savisaar ja Mart Laar, ning iseloomustab nende tegevust.

    05.09.2017
    Sissejuhatus. Klassijuhatamisega seotud küsimused.